آگاهی سرا


سکته شراب

یکی از مشکلاتی که بعضی از شرابسازان با آن روبرو هستند حالتی است که مایع شراب نه تخمیر میشود و نه آثاری از حیات در آن دیده میشود. این حالت را سکته شراب میگویند.

علایم:

شراب شروع به فعالیت (تخمیر شدن) نمیکند.

شراب پس از یکی دو روز از تخمیر باز میایستد.

تخمیر شراب گاهی قطع و مجددا شروع میشود ولی پس از چند روز کاملا قطع میشود.

کمی کف اطراف طوقه داخلی مایع در بشکه تخمیر دیده میشود ولی قفل هوا کار نمیکند.

دلایل و پیشگیری اولیه:

سکته شراب علل زیادی دارد که احتمالا بخاطر عدم دقت و توجه شراب انداز و یا افراط و تفریط در مصرف مقدار مواد اولیه بوجود میآید. گاهی بدلیل نبودن ابزار کافی و یا کاربرد و حتی نتیجه گیری اشتباه از ابزار نیز ممکن است. ممکن است محاسبات در مورد میزان مواد اولیه بخصوص شیرینی مایع اولیه غلط از آب در آمده و میزان آن بالا و پائین شده و در نتیجه تعادل تخمیری در شراب وجود نداشته و شراب سکته کند.

حرارت محیط تخمیر از عوامل بسیار مهمی است که اغلب فراموش و یا کمتر مورد توجه شراب انداز قرار میگیرد. این اشکالات را قبل از انداختن شراب با بکار بردن ابزار لازم میتوان رفع و از سکته کردن شراب جلوگیری نمود.

حرارت زیاد یا معمولا کم است .............. حرارت را تنظیم کنید.

مخمر توان خود را مصرف نموده ............. کمی مخمر را فعال و اضافه کنید.

تمام قند مصرف شده ........................... کمی شیرینی اضافه کنید.

میزان قند زیاد است ............................. قدری آب یا آب همان میوه را اضافه کنید.

کمبود اسید یا ماده مغذی مخمر ............ کمی اضافه کنید.

کمبود اکسیژن .................................... ماده تخمیری را مدتی همبزنید یا به ظرف دیگری منتقل کنید.

اکسید کربن زیاد است ......................... ماده تخمیری را هم بزنید تا گاز تخلیه شود.

تشخیص آنکه مایع شراب چه مشکلی دارد زیاد سخت نیست و گاهی با اسید سنج و آبسنج و حرارت سنج براحتی میتوان اشکال را دریافت و رفع عیب نمود.

اصلاح:

برای راه اندازی مجدد شرابی که مخمر قادر به فعالیت در آن نیست ، ابتدا باید محرک مخمر تهیه نمود. این محرک را میتوان قبلا تهیه و همیشه در دسترس داشت تا در موقع نیاز از آن استفاده شود.

ماده مغذی مخمر:

15 گرم اسید سیتریک (جوهر آبلیمو)

7 گرم سولفات آمونیوم

3.5 گرم فسفات پتاسیم

1 گرم سولفات منیزیوم

مواد فوق را با هم کوبیده یا سائیده و در کیسه پلاستیک یا شیشه کوچکی نگهداری کنید. مواد فوق برای تحریک و تغذیه نمودن 5 تا 10 گرم مخمر و برای 20 لیتر شراب کافیست و میتوان آنها را از بعضی از داروخانه ها یا عطاریها تهیه نمود. برای تهیه بعضی از اقلام فوق مراجعه به فروشگاههای باغبانی نیز بی ثمر نیست.

.........................

راه اول:

برای راه اندازی مجدد شراب سکته کرده بدلیل کمبود ماده مخمر ، مواد زیر را تهیه و اضافه کنید.

آب پرتقال تازه سه عدد

یک قاشق غذاخوری شکر

مخمر 3 گرم

یک قاشق چایخوری ماده مغذی مخمر

کمی آب تا حجم کل به یک لیوان برسد

همه را در شیشه ای دهان گشاد ریخته ، درب شیشه را محکم بسته و با شدت همبزنید تا کاملا مخلوط و حل شود.

درب شیشه را حدود 30 تا 45 دقیقه باز بگذارید تا مایع تحریکی فعال شده و روی آن کف کند که نشانه فعال شدن است. این مایع محرک را با معادل حجم آن (حدود یک لیوان) از شراب سکته کرده مخلوط و در ظرف دربسته بزرگی (2 یا 3 لیتری) ریخته در محل گرمتری قرار دهید. معمولا بعد از یکی دو ساعت کاملا فعال میشود. دوباره معادل حجم آن از مایع شراب (حدود نیم لیتر) اضافه کنید و پس از فعال شدن ماده محرکه که حدود یک لیتر میشود معادل آن از شراب اضافه کنید و پس از فعال شدن آنرا به بشکه اصلی منتقل کرده و همبزنید. تخمیر بعد از یکی دو روز کاملا فعال میشود.

راه دوم:

اگر امکان تهیه مواد شیمیائی فوق نیست حداقل از اسید سیتریک خشک (جوهر لیمو) به مقدار 15 گرم برای بیست لیتر شراب و یا آب یک لیمو ترش تازه استفاده کنید. در بعضی از انواع انگور نیازی به اضافه کردن اسید نیست زیرا بعضی از انگور ها و خرما میوه هایی هستند که مقداری اسید با خود دارند. در صورتی که در دستورالعمل استفاده از لیمو ترش آمده است این روش مناسب نیست. در ضمن وجود اسید طعم شراب را بهبودی داده و آنرا دبش تر میکند. یکی از ساده ترین روشهای تشخیص میزان اسید در شراب پی اچ گیری است (PH) که حتی با فرو کردن میله کاغذی آن در مایع با تفاله نیز میتوان نتیجه گرفت (امروزه ورقه های آن نیز در بعضی ار داروخانه ها و فروشگاههای باغبانی یا پزشکی نیز موجود است) میزان پتانسیل هیدروژن باید بین 3 تا 4 باشد.

راه سوم:

گاهی بدلیل شیرینی زیاده از حد ، مایع شراب قابلیت تخمیر شدن را از دست میدهد و شراب در زیر بار این شیرینی خفه میشود. معمولا هیچیک یک از میوه های آبدار دارای شیرینی زیاده از حد نیستند (بجز بعضی از انواع خربزه ، طالبی ، انگور وحشی و عسکری). خرما را نیز نمیتوان میوه آبدار دانست.

در بعضی موارد بدلیل زیاد یا حجیم بودن تفاله میوه (بخصوص در میوه ها خشک ، نیمه خشک و یا کم رطوبت) که خود علامت کمبود مایع در ماده تخمیری میباشد نیز چنین وضعیتی مشاهده میشود.

در این موارد آب خالص و یا آب همان میوه (پس از بررسی و محاسبه با آبسنج) را میتوان به مایع شراب اضافه نمود.

راه چهارم:

در بسیاری از موارد اشکال در مایع تخمیری نیست بلکه بشکه تخمیر دارای حرارت متعادل و یکنواخت نیست و یا درجه حرارت کافی نیست. فراموش نکنید بهترین درجه حرارت برای تهیه اغلب انواع شراب 24 تا 27 درجه سانتیگراد است. در چنین موردی بشکه را با پتو یا پارچه پشمی پوشانده و بیمار را به محل گرمی (مثلا حمام یا آشپزخانه یا نزدیک بخاری و شوفاژ) منتقل کنید و معمولا پس از 24 ساعت علایم حیات مشاهده خواهد شد.

راه پنجم:

گاهی اکسیژن موجود در مایع شراب کافی نیست و معمولا چنین حالتی زمانی چدید میآید که شراب با تفاله بوده و به اندازه نیاز هم نخورده است. میدانیم شراب با تفاله روزی دو بار یا حداقل یکبار نیاز به هم خوردن و زیر و رو شدن کامل دارد. با کمک همزن پلاستیکی یا چوبی تمیز شراب را طوری همبزنید که مقداری اکسیژن نیز از هوا بگیرد. در مورد شرابی که از آبمیوه تهیه شده و تفاله در آن نیست منتقل کردن مایع بوسیله قیف به ظرف دیگر توصیه میشود که با این عمل خود بخود مایع مقداری با اکسیژن هوا مخلوط میشود. یکی از مواهب جنبی همزدن روزانه شراب ، آزاد شدن اکسید کربن و گاز سولفور از محیط شراب است.

اگر با تمام کوشش و سعی در احیای مجدد و بازگشت به حالت معمولی تخمیر میسر نشد ، راهی بجز دور ریختن مایه شراب نیست زیرا این مایع قابلیت یا خاصیت تخمیر شدن را ندارد. این اشکال زمانی پیش میآید که ظروف و ابزار مصرف شده تمیز و ضدعفونی نبوده و یا آلوده به چربی میباشند. گاهی نیز بخاطر آلودگی ماده اولیه شراب است. مثلا انگور یا سیب یا هر میوه دیگر گل زده ، له شده ، معیوب و یا پشه سرکه در آن میوه یا آبمیوه نفوذ کرده باشد. در موارد ذکر شده فوق که احیای شراب غیر ممکن و راهی بجز دور ریختن شراب نیست ، شستشوی کامل و ضدعفونی کردن ابزار و نگهداری یکی دو روزه آن ابزار در مقابل نور مستقیم آفتاب توصیه میشود.

برچسب‌ها: , ,

20 Responses to “سکته شراب”

 1. # Anonymous خُسن آقا

  آقا امیدوارم خدا شما را برای امت همیشه در صحنه شراب سازی حفظ کند باور کنید من در زمینه شراب زیاد مطالعه کرده‌ام ولی در برابر اطلاعات شما لنگ می‌اندازم.
  قربان دستان شما.
  من زیاد شنیده بودم که بعضی شرابشان سکته می‌کند ولی هنوز جایی راهکاری برای جلوگیری از آن نخوانده بودم.
  مطلب کپی شد تا اگر روزی شراب مان سکته کرد آنرا با این روش به زندگی بازگردانیم.  

 2. # Blogger انتهورا

  با سلام خدمت سرور ارجمند و همشهری عزیز و گرامی حسن آقای عزیز
  بارها گفته ام و بار دیگر هم تکرار میکنم ، شما سرور و پیش کسوت من و همه در تهیه و انتشار مقاله در مورد مشروبات و بخصوص شراب هستید. اذعان دارم این شما و آهو بودید که مرا تشویق به نوشتن و انتشار مقالات در مورد تهیه مشروبات الکلی نمودید.
  این شما بودید که مرا وادار به نوشتن کردید و با آنکه سالها در این مورد فعالیت حرفه ای داشته ام حتی به عقلم هم نمیرسید که میشود آنها را در جایی برای اطلاع عموم منتشر نمود.
  سایه شما دوست عزیز را از سر دوستان کم نشود که با آنکه اهل سیاست نیستم ولی حقیر هم نظیر بسیاری از خیل مشتاقان مشتری پر و پا قرص چنچنه شما هستیم.
  ایام به کام
  ساقی  

 3. # Anonymous ناشناس

  با سلام محضر شما

  اطلاعات فوق العادهای را از مطالب شما گرفته ام... یک سوال داشتم. ممنون میشم اگر کمکی به بنده نمائید...
  بنده اقدام به ساخت شراب قرمز خانگی از ساده ترین روش معمول یعنی استفاده از انگور شاهانی مرغوب کرده ام و هر شب یا یک شب در میان آنرا به هم میزنم و نخمیر خوبی صورت گرفته و نزدیک به 3 هفته از فرایند گذشته است... ما یک هفته مسافرت در پیش داریم....اگر یک هفته محلول دست نخورد چه اتفاقی می افتد....
  با سپاس از راهنمائی شما
  حمید... لطفا ایمیل بزنید....
  Hamid2005us@gmail.com  

 4. # Anonymous حسین

  آقا واقعا دستت درد نکنه. بینهایت ثواب می کنی که با حوصله و اشتیاق ، تجربیاتت رو به همه منتقل می کنی. پیک اول هر شراب ، به سلامتی همه دوستان اهل دل.  

 5. # Anonymous حسین

  اگر لطف کنی و به دلیل فراوانی و هزار دسته بودن نظرات و نسخه های مطرح شده در سایت ها، قدم به قدم مراحل تهیه شراب رو برام بفرستی، بینهایت ازت ممنون می شم.
  با تشکر
  sowieso2020@gmail.com  

 6. # Anonymous حسین

  اگر لطف کنی و به دلیل فراوانی و هزار دسته بودن نظرات و نسخه های مطرح شده در سایت ها، قدم به قدم مراحل تهیه شراب رو برام بفرستی، بینهایت ازت ممنون می شم.
  با تشکر
  sowieso2020@gmail.com  

 7. # Anonymous ناشناس

  سلام یک سوال داشتم از شما. من هفته پیش انگور شاهانی مرغوب خریدم و به دقت اون رو دانه و پاک کردم و بعد از له کردن شد حدود 33 کیلو و طبق روش سایت خوب شما بدون استفاده از مخمر و به روش طبیعی در بشکه ریختم و روی دهنه بشکه یک پلاستیک کشیدم و درب بشکه رو محکم کردم و قفل هوا رو هم زدم.روز اول اون رو هم زدم و بعد دو روز بعد درب بشکه رو که برداشتم تفاله ها اودمه بودن رو سطح و یه بوی خوبی هم می داد. دوباره 2 روز بعد (روز 5) که درب بشکه هم بسته بود ولی بوی اون تمام اتاق رو پر کرده بود وقتی که درب رو باز کردم بازهم تفاله ها روی سطح باد کرده بودند ولی هیچ اثری از قل زدن دیده نمی شد. اما فرداش یعنی روز 6 بوش هم کم شد و روز هفتم هم خیلی بوش کم شد و هنوزم قل نزده من نمودونم خراب شده یا نه لطفا هرچه سریعتر راهنمایی کنید ممنون می شم. امیدوارم بتونید کمکم کنید arpayam@google.com  

 8. # Anonymous ناشناس

  سلام
  من براي 22 كيلو كشمش .. 4 ق.غ شكر رو با 10 گرم مخمر فرانسوي تو آب ولرم فعال كردم و درون بشكه تخمير ريختم .. كلا براي اين مقدار كشمش 68 ليتر آب ريختم ..
  (اين شراب رو ميخوام تعريق كنم)

  مشكل من اينه كه : احساس مي‌كنم مخمر اين شراب رو زياد از حد معمول در نظر گرفتم .. چون از روز اول شروع به قل زدن كرد و در اواسط روز دوم بوي ترش (اسيدي) استشمام ميشود.

  آيا شراب من خراب ميشه ؟؟  

 9. # Anonymous ناشناس

  سلام و تشکر از مطالب خوب شما. خواستم از اینکه مقاله شما جون شراب منو نجات داد و تونستم با کمک اون شراب را از مرگ حتمی نجات بدم ازتون تشکر کنم.
  محمد  

 10. # Blogger دوست

  سلام
  من 5لیتر آب خالص سیب رو شراب انداختم
  قفل هوا هم زدم
  اما هیچ اتفاقی در قفل هوا نیافتاده
  بعد 21روز شراب رو سیفون کردم
  آلان یه مایع شفاف و لجن تهش رو دارم که بوی شدید ترشی میده
  ایا شراب من سکته کرده و ایا بعد از 30روز میشه دوباره برش گردونو  

 11. # Anonymous ناشناس

  سلام
  فرایند شراب خانگی من بخوبی پیش رفته واینک شراب قرمز خوشرنگ وخوش طعمی را بطری کردم ولی فقط شیرینی شرابم زیاد است چون یک مقدار شکر قهوه ای در اول به دبه ریخته بودم چه جوری میشود شیرینش را اصلاح کنم . با تشکر  

 12. # Anonymous ناشناس

  سلام
  منم دقیقا مشکل شما رو دارم و نمیدونم چی کار کنم ؟  

 13. # Blogger Mehdi Zareh

  دم شما گرم بنده با ٢٠ سال تجربه تو انواع عرق وشراب اين چيزا كه شما فرمودي رو نشنيده بودم واقعا براووووووو  

 14. # Blogger Unknown

  دوستان من در مرحله دوم که از درد جدا کردم و پمپ هوا گذاشتم بعد دو هفته 10 سی سی اب داخل بشکه رفت.داخل بشکه 50لیتری
  راه چاره چیه.ممنون میشم اگه بگین  

 15. # Blogger Metti and god

  سلام
  6 بطری اب سیب گرفتم همه قواعدو رعایت کردم هیچ حبابی از قفل هوا خارج نمیشه الان یه هفته گذشته نشونه تخمیر خارج شدن حبابه فقط؟ ازکجا بدونم تخمیرش شروع شده خواهشا کمک کنید خیلی دوس دارم سیبو تجربه کنم دارم ازش ناامید میشم  

 16. # Blogger mehdi moghadam

  خدمت دوستان عرض کنم ارزانترین قفل هوایی که خودم درست کردم.با قطره چکان که توی استامینوفن بچه است .ایتامینوفن بگیرید قطره چکان استفاده کنید.به این ترتیب که اون قسمت لاستیکیشو یه برش کوچیک میزنید و سر دبه رو با سیم داغ دایره کوچک یوراخ میکنید و اون پمپشو میزارید تو سوراخ .و شلنگ کولر ابی میگیرید و به لوله شیشه ایی قطره چکا وصل میکنید و سر دیگشو میزارید تو دبه اب پنج سانتیمتر .موفق و حباب حال کنید  

 17. # Blogger کیوان محمت اوغلو

  ساقی جان درود بر شما....اجرکم عنداله وسیعکم مقبولا....  

 18. # Blogger کیوان محمت اوغلو

  درود برشما ساقی عزیز...اجرت با حضرت زکریا علیه السلام...  

 19. # Anonymous ناشناس

  با سلام وخسته نباشید خدمت شما دوست عزیز بابت آموزش خوبتون، من فکر میکنم شکر زیاد ریختم و شیرینی مایع شراب زیاد شده و الان که روز دهم هست شیرینی به حدی که دلو میزنه ولی بوی الکل میده لطفا ممنون میشم راهنمایی کنید چکار کنم؟
  باتشکر از لطفطون  

 20. # Anonymous ناشناس

  با سلام خدمت شما دوست عزیز من حدود 4 ماه از شرابم گذشته اوایل خیلی بوی خوبی میداد ولی حالا که چشیدم شیرین شده باید چکار کنم
   

ارسال یک نظر

Links to this post

ایجاد یک پیوند

جدید ترین ها

بایگانی ماهانه

مقالات گذشته
XML

Powered by Blogger© آگاهی سرا

استفاده یا کپی برداری از مقالات و انتشارات این وبلاگ برای عموم آزاد است