آگاهی سرا


جدول انتهورا

جدول انتهورا

در ایران نظیر بسیاری دیگر از کشورها از سیستم دهدهی (متریک) استفاده میشود ولی در انگلیس از سیستم امپریال و در آمریکا از سیستم مشابه دیگری با قدری اختلاف استفاده میشود. در روسیه سیستم متفاوت دیگری است. جدیدا در آمریکا و انگلیس سعی بر آنست که سیستم دهدهی بکار گرفته شود.

حدود پنجاه سال پیش در هر شهر و ناحیه ایران ، واحد وزن با هم اختلاف کامل داشتند مثلا در تهران " سیر = 75 گرم" در شیراز " وقه = 375 گرم " در بوشهر " قیاس = 900 گرم " در تبریز " من تبریز = 6000 گرم" و در اصفهان " نار " بکار میرفت.

در مقیاس درازا یک فرسنگ یا فرسخ ( متفاوت 3 و 5 و 6 کیلومتر ) و اندازه گیری کوچک بخصوص برای بزازان و معماران واحد گز و نیم گز ( در شهرهای مختلف متفاوت و بین 90 تا 110 سانتیمتر ) و گاهی وجب بین (25 تا 30 سانتیمتر ) و پهنای انگشت بود.

واحد وزن دقیق نخود و مثقال ( 24 نخود = یک مثقال و 213 مثقال برابر یک کیلو ) که آنهم در شهرهای مختلف وزن نخود متفاوت و نغمه دیگری میزد.

امروز جای این سردرگمی را سیستم متریک یا دهدهی گرفته که شاید بهترین در دنیاست. انگلیس به آهستگی وارد دنیای متریک میشود ولی در آمریکا مقاومت در مقابل تغییر به متریک زیاد است.

در تهیه آبجو بسیاری از مقادیر را که من در دست دارم ( بصورت ذهنی یا نوشته ) با واحد حجمی کیله است ( کیله = اندازه گیری حجمی مایع یا جامد و حدود 550 سانتیمتر مکعب ) و مدتها طول کشید که کیله را تبدیل به کیلوگرم و لیتر کنم و بعد از آن متوجه شدم برای تعدادی از دوستان خارج از ایران نیز سیستم متریک قابل درک نیست زیرا امکانات تبدیل دقیق از این واجد به واحد دیگر را ندارند. سعی بر آنست که در نوشتن مقیاسات همواره از سیستم متریک استفاده شود.

لطفاً جدول انتهورا را در دیسک سخت رایانه خود ضبط و نگهداری کنید و در ضمن لطفاً از دستکاری در مقدار فرمولهای محاسبه خودداری کنید که نتیجه مسلما نا درست بدست خواهید آورد.

در این جدول به سادگی میتوانید وزن ، حجم ، طول و مساحت را از سیستم متریک به سیستم امپریال یا بعکس تبدیل کنید.

از طرفی برای تهیه مشروبات الکلی و سطح میزان شیرینی موجود و رابطه آن با نتیجه کار خود و درصد الکل تولیدی نیز به محاسبه دارید و با جداول پیش بینی شده در صفحات جداگانه جدول انتهورا برای آبجو و شراب این محاسبات دقیق تر بعمل آمده و با دادن داده های صحیح راه را برای تولیدی بر پایه و مبنای علمی باز میگذارد.

اگر دفتر یادداشت را نیز تهیه نکرده اید نکته های مهم برای یادآوری های بعدی را نیز میتوانید در این جداول وارد و در آینده مورد مطالعه خود قرار داده و نکات مثبت یا منفی کار خود را بررسی کنید.

برای هر تولیدی نیاز به وارد کردن اطلاعاتی دارید که باید دقیق باشد زیرا در نتیجه کار اثر میگذارد. از روی داده های شما محاسبات انجام شده و اطلاعات جدید و پیش بینی هایی بصورت عدد و رقم بدست می آورید که کمک فراوانی به بهبود کار شما میکند.

در این جدول ممکن است به لغاتی بر خورد کنید که معنی آنرا ندانید برای درک معانی و شناخت بیشتر در این کار میتوانید با مراجعه و معنی یا عملکرد یا هر گونه اطلاعات دیگر را بیابید.

لازم به تذکر است که جدول انتهورا و فرهنگ واژه ها مطابق پیشرفت کار و انتشار مقالات جدید تغییر خواهند کرد که همواره با شماره جدید تری منتشر میشوند و از روی شماره هر یک متوجه میشوید که آیا آخرین بهروزی آنرا در اختیار دارید؟ یا تغییر جدیدی کرده است.

وارد کردن داده ها و ثبت نوشتار در جداول پیش بینی شده و شامل: وزن ، حجم ، نوع ، درجه حرارت و آبسنجی و بسیاری اطلاعات وارد کردنی دیگر است. در بعضی از جداول ، وارد کردن مقداری از داده ها اجباری و گروهی اختیاری است و بستگی به علاقه و دقت و عزم شما دارد ولی در هر صورت از دستکاری در فرمولها خودداری کنید.

وارد کردن داده ها و ثبت نوشتار در جداول پیش بینی شده و شامل: وزن ، حجم ، نوع ، درجه حرارت و آبسنجی و بسیاری اطلاعات مهم دیگر است. در بعضی از جداول ، وارد کردن مقداری از داده ها اجباری و گروهی اختیاری است و بستگی به علاقه و دقت و عزم شما دارد ولی در هر صورت از دستکاری در فرمولها خودداری کنید.

باید اذعان نمود که با تمام دقت در محاسبات اشکال مهمی در جدول انتهورا وجود دارد و آنهم نادیده گرفتن فاکتور حرارت در نتیجه محاسبات است. همانگونه که میدانیم سه عامل اولیه و مهم در فرآیند تخمیر شامل: میزان قند ، مقدار رطوبت و درجه حرارت است. بدون این سه فاکتور اولیه تخمیری صورت نخواهد گرفت. عوامل ثانوی نظیر طول زمان ، سرعت و نوع تخمیر و عدم آلودگی را نیز نباید از نظر دور نگهداشت. با بررسی ساده ای میتوان فهمید که بدون فاکتورهای اولیه ، عوامل ثانوی بی اثر هستند و بزبانی ساده تر نسبتی از فاکتور قند و رطوبت و حرارت است که عوامل ثانوی را کنترل و یا تحریک میکند.

از نظر آزمایشگاهی و تحت شرایط کاملا کنترل شده میتوان به نتیجه 99.9% صحیح رسید و پیش بینی نمود بازده الکل چه مقدار خواهد بود ولی در عمل و بخصوص در شرایط تولید خانگی محاسبات به سختی به 95% دقت میرسد.

امروزه نرم افزارهای فراوانی را میتوان یافت که دقت این محاسبات را بالا میبرد ولی بازهم پاسخ 100% صحیح نمیدهد. علت عمده را میتوان در عملکرد عوامل ثانوی جستجو نمود.

در صفحه محاسبات برای آبجو نیاز به اطلاعات و داده های زیادی است و علت اصلی آن پیچیدگی فرآیند تهیه آبجو کاربرد مواد مختلف و تغییرات حرارتی است ولی در جدول شراب با داده های کمتری میتوان به نتیجه رسید. جدول انتهورا در حقیقت نوعی یادداشت و یادآوری برای مراجعات آتی نیز خواهد بود.

برای کسانی که برای تهیه شراب (فقط شراب) به نرم افزاری دقیق تر نیازمندند، استفاده از مطلب نوشته شده در مورد حسابگر تولید شراب توصیه میشود.

شراب سنجی در جدول انتهورا

این جدول رابطه بین میزان قند موجود در آبمبوه با درجه الکل مورد نظر و احتمالا تصحیح آن بر اساس تفاضل اعداد بدست آمده بین آب میوه اولیه و قند مورد نیاز است.

1- وزن میوه را در نظر داشته باشید.

2- آب میوه را که گرفتید مقداری از آنرا وارد یک لوله آزمایش کنید و آبسنج را درون قرار دهید

3- درجه آبسنج را بخوانید.

4- عدد نشان داده شده را در جدول انتهورا و درقسمت بالا قرار دهید.

5- بر اساس وزن میوه اولیه ، عدد زیر آنرا پیدا کنید.

6- این مقدار قند یا شیرینی موجود در آب میوه بر حسب کیلو گرم است.

7- حال در جدول دوم مقدار الکلی را که مایلید شراب (هنوز تولید نشده ) شما داشته باشد بگذارید و عدد ظاهر شده آنرا در همان ستون وزن بخوانید.

حال سه حالت پدید میآید:

8- اگر عدد بدست آمده در ردیف پایین برای آن وزن میوه اولیه کمتر از عدد بالائی بود شراب شما به قند زیادتری نیاز دارد و اختلاف این دو عدد هم ستون ، مقدار وزن قند لازم را تعیین میکند.

9- اگر مقدار نشان داده شده در ردیف دوم بیش از ردیف بالایی بود شراب هنوز تولید نشده ، شیرین تر از معمول میشود.

10- اگر مساوی بود تقریبا همان درجه الکل را که در ردیف دوم قرار داده اید در شراب آینده بدست خواهید آورد.

تنها چیزی که این جدول نشان میدهد رابطه بین قند موجود در آبمبوه با درجه الکل مورد نظر و احتمالا تصحیح آن بر اساس اختلاف بین مایع اولیه شراب و قند اضافه شده است.

این مقاله در تاریخ 1389/12/17 بهروز شد.

برچسب‌ها: , , ,

81 Responses to “جدول انتهورا”

 1. # Blogger Bonbon

  این نظر توسط نویسنده حذف شده است.  

 2. # Blogger Arash

  سلام
  من نمیتونم جدول را دانلود کنم
  اگه ممکنه دوباره upload کنید
  مرسی  

 3. # Anonymous کیاتوس

  سلام
  من هم نمیتونم جدول انتهورا رو دانلود کنم.  

 4. # Anonymous ناشناس

  ساقي جان سلام . دستمان به دامانت اين جدول انتهورا دانلود نميشه . گوشه چشمي به ما كن. مرسي  

 5. # Anonymous ناشناس

  [b][url=http://www.hotsalelouisvuittonstore.co.uk/]louis vuitton uk[/url][/b] Macaw parrot's vocalizes with screams and squawks; these are ways of speaking inside of flock (household). Figuring out one another and marking their territory. You could imagine this behavior is just exhibited within the wild; no, it is also their solution to speak inside of a domesticated situation in your house.

  [b][url=http://www.besthandbagstore.co.uk/]www.besthandbagstore.co.uk[/url][/b] Inventory up money when you've got the possibility, so you're able to journey any temporary dips. As well several business enterprise proprietors get psyched by funds coming in and spend it as well immediately with no making certain they've plenty of reserve for any dips later. Will not put oneself less than unnecessary strain - for those who can build a money reserve, then do..

  [b][url=http://www.louisvuittonsalesstoreus.com/]louis vuitton on sale[/url][/b] What may perhaps be practical is so that you can start your lovemaking action a brief time following breastfeeding your child for your great rationale. You will probably now be aware that breastfed little ones feed much more frequently than system fed infants, as purely natural milk is digested a lot more quickly than method and thus this should offer you and also your companion a lot more of that exclusive time alongside one another without the need of your son or daughter attempting to be fed. This may also assistance relieve your worries about the quantity of milk you produce for that initial couple of situations together..

  [b][url=http://www.luxuryhandbagsalesshop.com/]louis vuitton outlet[/url][/b] The summer situation of Anglo-Celtic Roots, quantity thirteen, variety two, will now be out; read through a list of the most important contents and scroll to the bottom from the website page. ACR was awarded the Newsletter award for big genealogical societies for the second time in a few ages on the new once-a-year meeting of your Countrywide Genealogical Society in Richmond, VA. Previous Sunday experienced the yearly summertime tour of notable graves at Beechwood.

  [b][url=http://www.besthandbagstore.co.uk/]louis vuitton outlet[/url][/b] Match servers tend to be produced within a type of a typical part which will be observed in lots of video games that have a multiplayer possibility. Soon after this sort of business enterprise grew to become well known, hosting companies instantly responded into the rising demand and started off providing focused servers for online gaming to the two individuals who intend to make small business and also to people who are simply enthusiastic. Commonly game server hosting caters to two principal groups of on the internet game titles " individuals offered through the major server, and people that function by a series of distributed types..
   

 6. # Anonymous ناشناس

  louis vuitton purses Nearly all over the put in the Western Front battlefields of Belgium and France, you will discover numerous memorials even so the Menin Gate is substantial for in excessive of just its around all sizing. The gate is found inside the Eastern exit of your city and also the highway prospective clients right for that historical front line. The memorial was built in the British federal governing administration and was unveiled in 1927.

  louis vuitton handbags Different kinds of automobile insurance obtainable might get confusing. You need to take a look at the auto insurance policy rates given to you personally by the insurance protection organizations and judge what your car insurance coverage top quality should be by looking at your very own spending plan. Normally, a car insurance premium relies upon on variables just like the classification of one's car or truck, what your driving record is, your very own driving skills, your occupation, your gender as well as your age.

  louis vuitton outlet You will need this in case you are likely to update the bottom 20% of one's revenue team. This profile alterations, nonetheless, given that the business variations and matures. Consider regarding the Blackberry. If ticks are learned on someone's house, there are a selection of strategies for getting rid of them and preserving them absent down the road. Although our business gives several sprays that may be used to eradicate ticks which can be related to our termite management system for home owners in Leesburg, you can find a person smart way to stop ticks that does not expenses a dime. That's, often maintain your grass slice.

  louis vuitton purses Levemir (insulin detemir) can be a long-acting insulin with a 9-12 hour motion period of time. It can be injected 2 times a day, morning and night. Mainly because one of its peak periods can occur during the night, when glucose stages tend to be reduce, it poses a heightened probability of nocturnal hypoglycemia, and will not be used by people with hypoglycemia..
   

 7. # Anonymous ناشناس

  [url=http://www.likeboots.co.uk][img]http://www.likeboots.co.uk/images/ugg-boots.jpg alt="uggs sale" title="uggs sale"[/img][/url] 2011 uggs http://www.kindboots.co.uk
  [url=http://www.firstboots.co.uk/#k6i93z40g][b]ugg boots[/b][/url]
  [url=http://www.kindboots.co.uk/#o4p05a34p][b]cheap ugg[/b][/url]
  [url=http://www.wholeboots.co.uk/#b4j01q56b][b]cheap ugg[/b][/url]
   

 8. # Anonymous ناشناس

  [url=http://git.to/37f][b]sale uggs boots[/b][/url] KYGZEP
  [url=http://boobs4.us/fiyji][b]ugg boots outlet[/b][/url] RUILEF
  [url=http://go.geekon.in/1w][b]ugg sale[/b][/url] PAPETZ
  [url=http://url.28smith.com/3dtz][b]uggs boots sale[/b][/url] PTMUPK
  [url=http://pay4by.cc/ij][b]sale uggs[/b][/url] EPPTBT
   

 9. # Anonymous ناشناس

  Can you tell us more about this? I'd like to find out some additional information.

  Take a look at my webpage - cheap nike free run shoes  

 10. # Anonymous ناشناس

  I’m not that much of a internet reader to be honest but
  your sites really nice, keep it up! I'll go ahead and bookmark your site to come back in the future. Cheers

  Stop by my web-site ... pradasale-shop.com  

 11. # Anonymous ناشناس

  An outstanding share! I've just forwarded this onto a co-worker who was conducting a little research on this. And he actually bought me breakfast due to the fact that I discovered it for him... lol. So let me reword this.... Thanks for the meal!! But yeah, thanks for spending the time to discuss this matter here on your site.

  my web page http://www.trinityacademyutah.org/index.php?/member/25438/  

 12. # Anonymous ناشناس

  Everything is very open with a clear description of the issues.
  It was truly informative. Your website is very helpful. Thank you for
  sharing!

  Here is my site :: スー  

 13. # Anonymous ناشناس

  Right here is the right site for anyone who hopes to find out about this topic.
  You realize so much its almost hard to argue with you (not that I personally will need to…HaHa).
  You definitely put a new spin on a topic that's been discussed for many years. Wonderful stuff, just great!

  Feel free to surf to my web-site; 激安プラダ バッグ  

 14. # Anonymous ناشناس

  Asking questions are actually nice thing if you are
  not understanding anything fully, but this post offers fastidious
  understanding even.

  My web page :: ford ranger  

 15. # Anonymous ناشناس

  I like what you guys are usually up too. This kind
  of clever work and exposure! Keep up the very good works guys I've incorporated you guys to my blogroll.

  Feel free to visit my website; プラダ  

 16. # Anonymous ناشناس

  Fantastic goods from you, man. I've understand your stuff previous to and you're
  just too great. I actually like what you've acquired here, certainly like what you're saying and the way in
  which you say it. You make it enjoyable and you still care for to keep it wise.
  I can not wait to read far more from you. This is actually a wonderful site.


  my homepage :: レイバンサングラス  

 17. # Anonymous ناشناس

  This website really has all of the information I wanted concerning this
  subject and didn't know who to ask.

  Also visit my weblog ... オークリー  

 18. # Anonymous ناشناس

  I think the admin of this website is truly
  working hard in support of his site, since here every material is quality based information.


  Also visit my blog: www.pradaoutlet-sales.com  

 19. # Anonymous ناشناس

  Wow, awesome blog format! How long have you been blogging for?
  you made running a blog glance easy. The entire glance of your site is
  great, as smartly as the content material!


  Stop by my website エアジョーダン  

 20. # Anonymous ناشناس

  I don't even know how I ended up here, but I thought this post was good. I do not know who you are but definitely you are going to a famous blogger if you are not already ;) Cheers!

  Here is my web site - モンスター ヘッドホン  

 21. # Anonymous ناشناس

  I quite like reading through an article that will make people
  think. Also, thank you for permitting me to comment!


  My web site: monster beats  

 22. # Anonymous ناشناس

  It is not my first time to go to see this website,
  i am browsing this site dailly and take nice data from here
  daily.

  Feel free to visit my web site レイバンサングラス  

 23. # Anonymous ناشناس

  You're so awesome! I do not believe I've read a
  single thing like this before. So good to find somebody with
  unique thoughts on this subject. Seriously.
  . thanks for starting this up. This website is one thing that's needed on the internet, someone with some originality!

  My web blog ... monster ヘッドホン  

 24. # Anonymous ناشناس

  http://hermesbag.finniwolf.com choice,the way in which barbed cord pokes an opening inside of box, The tamping along with foreign matter makes sure that the divider continues to be firm; wide openings may be fixed utilizing duct tape, an individual achieve this but also, without doubt, you're successful them trick or treat, you'll find, the country's beginning in 1851, Bally hermes burkin packs provides specific its own matters to allow them to changing the landscape of terre hermes the boot-preparing area in finding hot start enhance comfort and style generally stimulated the majority of its level of competition to imitate its values of output and creativity all across the world.
  http://hermessale.finniwolf.com  

 25. # Anonymous ناشناس

  This design is steller! You certainly know how to keep a reader entertained.
  Between your wit and your videos, I was almost
  moved to start my own blog (well, almost...HaHa!
  ) Excellent job. I really enjoyed what you had to say, and more than that,
  how you presented it. Too cool!

  Stop by my website: ranger forum  

 26. # Anonymous ناشناس

  I am now not positive the place you are getting your information, however good topic.
  I needs to spend a while studying more or figuring
  out more. Thanks for great info I was on the lookout for this information for my mission.  Also visit my webpage モンスター ヘッドホン  

 27. # Anonymous ناشناس

  Wow! In the end I got a webpage from where I be capable of truly
  obtain valuable data concerning my study and knowledge.


  Also visit my website: monster beats  

 28. # Anonymous ناشناس

  Your style is really unique compared to other people I have read
  stuff from. Thank you for posting when you have the opportunity, Guess I will just book mark this page.  Look at my blog post :: エアジョーダン5  

 29. # Anonymous ناشناس

  Great post.

  Look at my blog post: エアジョーダン  

 30. # Anonymous ناشناس

  I for all time emailed this website post
  page to all my friends, because if like to read it afterward my
  contacts will too.

  Also visit my weblog: ジョーダン  

 31. # Anonymous ناشناس

  Hi! This post could not be written any better!
  Reading this post reminds me of my previous room mate! He always kept talking about
  this. I will forward this post to him. Pretty sure he will have a good read.
  Many thanks for sharing!

  Here is my webpage :: air jordan  

 32. # Anonymous ناشناس

  My spouse and I stumbled over here by a different website and thought I may as well check things out.
  I like what I see so i am just following you. Look forward to exploring your web page again.


  Feel free to visit my blog :: vitismedia.com  

 33. # Anonymous ناشناس

  Your style is so unique in comparison to other folks
  I've read stuff from. Thank you for posting when you have the opportunity, Guess I'll just book mark this web site.


  Also visit my web-site; クリスチャンルブタン  

 34. # Anonymous ناشناس

  What's up, all the time i used to check web site posts here early in the morning, since i enjoy to gain knowledge of more and more.

  my web blog :: monster ヘッドホン  

 35. # Anonymous ناشناس

  If you want to increase your experience simply keep visiting this web page and be updated with the most up-to-date news posted here.


  Here is my webpage; monster beats  

 36. # Anonymous ناشناس

  I read this post fully concerning the difference of most up-to-date
  and previous technologies, it's remarkable article.

  Look into my web site クリスチャンルブタン  

 37. # Anonymous ناشناس

  Hello there! I just would like to offer you a big thumbs up for
  the excellent info you have right here on this
  post. I will be coming back to your site for more soon.


  my webpage: ジョーダン  

 38. # Anonymous ناشناس

  fantastic points altogether, you just won a brand new reader.
  What may you recommend in regards to your put up that
  you just made a few days in the past? Any positive?

  Look at my web-site ... christianlouboutinoutletshop2013.com  

 39. # Anonymous ناشناس

  Hi are using Wordpress for your blog platform? I'm new to the blog world but I'm trying to get
  started and create my own. Do you need any html coding knowledge to make your own blog?
  Any help would be greatly appreciated!

  Here is my blog post ... モンスター ヘッドホン  

 40. # Anonymous ناشناس

  I'm curious to find out what blog platform you are using? I'm having some small security issues with my latest website and I
  would like to find something more secure. Do you have any
  recommendations?

  my page - http://www.electroniccigaretteproducts.co.uk  

 41. # Anonymous ناشناس

  Great post. I was checking continuously this blog and I am inspired!
  Extremely helpful info specially the closing phase :) I maintain such info much.
  I was looking for this certain info for a very long time.

  Thank you and best of luck.

  Visit my homepage; monster ヘッドホン  

 42. # Anonymous ناشناس

  My programmer is trying to convince me to move to .

  net from PHP. I have always disliked the idea because of
  the expenses. But he's tryiong none the less. I've been using
  Movable-type on numerous websites for about a year and am concerned about switching to another platform.
  I have heard very good things about blogengine.
  net. Is there a way I can import all my wordpress content
  into it? Any kind of help would be really appreciated!


  Feel free to surf to my web-site: www.qsbeng.cn  

 43. # Anonymous ناشناس

  It's actually very difficult in this full of activity life to listen news on Television, thus I just use the web for that purpose, and obtain the most up-to-date news.

  Also visit my page: コーチ  

 44. # Anonymous ناشناس

  Anywhere your skin tags are located in your entire body, these remedies will eliminate them.
  Continue on the treatment method till the wart is eliminated.


  Also visit my web blog :: dermatend scar  

 45. # Anonymous ناشناس

  This page certainly has all the information and facts
  I needed concerning this subject and didn't know who to ask.

  my web blog ... クリスチャンルブタン  

 46. # Anonymous ناشناس

  May I just say what a relief to uncover somebody who actually
  knows what they are discussing on the net.
  You certainly realize how to bring a problem to light and make it important.
  More people ought to look at this and understand this side of your story.
  I can't believe you are not more popular given that you surely possess the gift.

  Feel free to visit my web-site :: monster ヘッドホン  

 47. # Anonymous ناشناس

  Great post. I used to be checking continuously this weblog and I'm impressed! Very helpful info specially the remaining part :) I deal with such information much. I used to be looking for this particular information for a very long time. Thank you and good luck.

  Also visit my blog post: http://www.miumiuoutletstore2013.com/  

 48. # Anonymous ناشناس

  whoah this blog is excellent i really like reading
  your posts. Stay up the great work! You realize, a lot of people are looking round for this info, you
  can aid them greatly.

  Feel free to surf to my website; www.twise.co.jp  

 49. # Anonymous ناشناس

  Hi there just wanted to give you a quick heads up. The words
  in your content seem to be running off the screen in Ie.
  I'm not sure if this is a formatting issue or something to do with browser compatibility but I figured I'd post to
  let you know. The layout look great though! Hope you get the
  issue fixed soon. Kudos

  Review my weblog: www.monsterbeatsoutlet-sales.com  

 50. # Anonymous ناشناس

  If you wish for to take much from this article then you have to
  apply such strategies to your won blog.

  Look into my web blog ... oakley サングラス  

 51. # Anonymous ناشناس

  Great goods from you, man. I've understand your stuff previous to and you're just too great.
  I actually like what you have acquired here, really
  like what you are stating and the way in which you say it.
  You make it entertaining and you still take care of to keep
  it smart. I can't wait to read much more from you. This is actually a tremendous web site.

  My site ロレックスコピー  

 52. # Anonymous ناشناس

  I don't know whether it's just me or if everyone else encountering problems with
  your site. It looks like some of the text on your posts are running
  off the screen. Can someone else please provide feedback and let me
  know if this is happening to them as well? This might be a problem with my
  internet browser because I've had this happen before. Thanks

  Also visit my homepage :: miu miu 財布  

 53. # Anonymous ناشناس

  Hi friends, how is all, and what you wish for to say about this article, in
  my view its really amazing in support of me.

  My weblog :: クロエ店舗  

 54. # Anonymous ناشناس

  For the reason that the admin of this web site is working,
  no question very quickly it will be well-known, due to its feature contents.


  Also visit my blog クロエ アウトレット  

 55. # Anonymous ناشناس

  Fantastic beat ! I wish to apprentice while you amend your website, how could i subscribe for a weblog website?

  The account helped me a applicable deal. I were tiny bit acquainted
  of this your broadcast provided shiny clear idea

  Also visit my web blog トリーバーチ アウトレット  

 56. # Anonymous ناشناس

  Wow, superb blog layout! How long have you been blogging
  for? you make blogging look easy. The overall look of your website is wonderful, let alone the content!  My web page - www.airjordansale-shop.com  

 57. # Anonymous ناشناس

  You really make it seem so easy with your presentation but I find
  this topic to be really something that I think I would never
  understand. It seems too complex and extremely broad for me.
  I'm looking forward for your next post, I will try to get the hang of it!

  my web-site ... クロエ  

 58. # Anonymous ناشناس

  Today, I went to the beachfront with my kids.

  I found a sea shell and gave it to my 4 year old
  daughter and said "You can hear the ocean if you put this to your ear." She put the shell to her ear and screamed.

  There was a hermit crab inside and it pinched her ear. She never wants
  to go back! LoL I know this is entirely off topic but I had to tell
  someone!

  Check out my web site ... エアジョーダン  

 59. # Anonymous ناشناس

  Hi there i am kavin, its my first occasion to commenting anywhere, when i read this piece of writing i thought i could also
  create comment due to this good piece of writing.

  Take a look at my web blog ... ルブタン  

 60. # Anonymous ناشناس

  Your means of telling the whole thing in this post is in fact pleasant,
  every one can simply be aware of it, Thanks a lot.

  My website ... chanel 財布  

 61. # Anonymous ناشناس

  Hello just wanted to give you a brief heads up and let you
  know a few of the images aren't loading correctly. I'm not sure why but I think its a linking issue.

  I've tried it in two different web browsers and both show the same results.

  My web-site: http://www.abercrombiefitchclothesoutletsale.com/  

 62. # Anonymous ناشناس

  Hi, Neat post. There's an issue together with your website in internet explorer, may test this? IE nonetheless is the market leader and a large part of other people will omit your great writing because of this problem.

  My site :: グッチ  

 63. # Anonymous ناشناس

  Hello, i think that i saw you visited my web site thus i came to “return the favor”.
  I am attempting to find things to improve my website!I suppose
  its ok to use a few of your ideas!!

  My homepage :: www.waldhof.com  

 64. # Anonymous ناشناس

  Excellent blog here! Additionally your web site a
  lot up very fast! What host are you using? Can I get your affiliate hyperlink in your host?
  I desire my site loaded up as fast as yours lol

  Here is my web-site; プラダバッグ  

 65. # Anonymous ناشناس

  I don't even know how I ended up here, but I thought this post was great. I do not know who you are but certainly you're going to a famous blogger if you aren't already ;) Cheers!

  Feel free to visit my blog :: ルイヴィトン新作  

 66. # Anonymous ناشناس

  It's remarkable for me to have a website, which is beneficial in favor of my experience. thanks admin

  my webpage: クリスチャンルブタン  

 67. # Anonymous ناشناس

  Its like you read my thoughts! You appear to know so
  much about this, like you wrote the ebook in it or something.
  I think that you simply could do with a few % to power the
  message house a little bit, however other than that,
  that is fantastic blog. A fantastic read. I'll certainly be back.

  Here is my site; www.edigay.com  

 68. # Anonymous ناشناس

  You've made some good points there. I looked on the web to find out more about the issue and found most people will go along with your views on this web site.

  Here is my webpage: air jordan  

 69. # Anonymous ناشناس

  Hey, I think your website might be having browser compatibility issues.
  When I look at your website in Chrome, it looks fine but when opening
  in Internet Explorer, it has some overlapping. I just
  wanted to give you a quick heads up! Other then that, awesome blog!


  Also visit my blog エアジョーダン  

 70. # Anonymous ناشناس

  I every time used to read paragraph in news papers but now as I am a user
  of web therefore from now I am using net for articles,
  thanks to web.

  Feel free to surf to my weblog ... プラダバッグ  

 71. # Anonymous ناشناس

  I read this piece of writing completely regarding the comparison of hottest and
  earlier technologies, it's awesome article.

  Here is my web-site ... Louis Vuitton Bags  

 72. # Anonymous ناشناس

  Excellent, what a webpage it is! This web site provides helpful information
  to us, keep it up.

  Here is my blog louis vuitton Bags  

 73. # Anonymous ناشناس

  Greetings from Califoгnia! I'm bored to death at work so I decided to browse your site on my iphone during lunch break. I really like the information you provide here and can't wait to take a lоok when
  I get home. I'm surprised at how fast your blog loaded on my mobile .. I'm not even using WIFI, just 3G .
  . Anуhow, wonderful ѕite!

  my weblоg ... used cars for cash  

 74. # Anonymous ناشناس

  When I οrіginаllу cοmmеntеd I clicked the "Notify me when new comments are added" cheсkbοх and now each tіme a cοmment
  is addеd I get severаl e-mails wіth
  the same сomment. Is theге anу wаy you сan removе people from that serviсe?
  Apρreciate it!

  Аlso νiѕit my web site -
  scгаp cars for cash eѕsex :: ::  

 75. # Anonymous ناشناس

  Hello friends, how is the whole thing, and what you would like to say concerning
  this piece of writing, in my view its actually awesome
  in support of me.

  Also visit my blog :: the best way to buy a used car **  

 76. # Anonymous ناشناس

  Howdy! Someone in my Facebook group shared this website with us so I came to give it a look.
  I'm definitely loving the information. I'm bookmarking and will be tweeting this to my
  followers! Superb blog and fantastic design and style.  My weblog ... Fat Loss Factor Testimonials  

 77. # Anonymous ناشناس

  I always used to study article in news papers but now as
  I am a user of net so from now I am using net for posts,
  thanks to web.

  My web blog - home cellulite treatment  

 78. # Anonymous ناشناس

  First off I would likе to say еxcellеnt blog!
  I had a quick queѕtіon ωhich Ӏ'd like to ask if you don't mind.
  I was inteгested tο κnоw how yоu center youгsеlf аnd clear your thoughts prior to wгiting.
  I've had a hard time clearing my mind in getting my ideas out. I do take pleasure in writing however it just seems like the first 10 to 15 minutes are usually wasted just trying to figure out how to begin. Any suggestions or tips? Cheers!

  My page ... elektrogrill - -  

 79. # Anonymous ناشناس

  Doeѕ уour blog havе а contaсt page?
  I'm having trouble locating it but, I'd like to send you an
  email. I've got some suggestions for your blog you might be interested in hearing. Either way, great site and I look forward to seeing it grow over time.

  Look at my web page: elektromobil :: ::  

 80. # Anonymous ناشناس

  سلام اقا این جدول پس کجاست دانلود نمیشه
   

 81. # Anonymous ناشناس

  :Telegram

  R_antahoora@  

ارسال یک نظر

جدید ترین ها

بایگانی ماهانه

مقالات گذشته
XML

Powered by Blogger© آگاهی سرا

استفاده یا کپی برداری از مقالات و انتشارات این وبلاگ برای عموم آزاد است